UREJANJA GIBANJA IN ŽIVLJENJA
Pravilno in lahkotno človeško gibanje izhaja in centra telesa – trupa, kateremu sledijo okončine – periferija. Takrat je naše gibanje najbolj urejeno in najbolj lahkotno. Za pravilno in lahkotno gibanje pa je potreba velika mera radovednosti in učenja.
Tukaj pa se pojavi težava, ker današnji človek nima časa, volje največkrat pa tudi energije, da bi radovedno raziskoval svoje gibanje in ga tudi izboljšal. Tako osnovno gibanje postane trdo, togo, je manj učinkovito in vsebuje vedno več entropije. Posledično bolečina postaja del vsakdana, obisk v lekarni in pri zdravniku pa vse bolj pogost.
V sodobnem okolju je vso pozornost in urejenost prevzela tehnologija, tako je postalo urejeno človeško gibanje vse redkejše.
Kljub temu, da ima človek v razvitem okolju veliko tehnologije in naprav, ki olajšalo delo in prihranijo čas je človek odtujen od centra telesa, večina gibanja izhaja iz periferije, um pa je osredotočen na dlani in stopala. Zaradi nepravilno urejenega gibanja, ki je v nasprotju z zgradbo človeka je gibanje neučinkovito in vsebuje vse več entropije. Tako postane bolečina del vsak dana, del vsak dana pa so tudi reklame, kako hitro in učinkovito odpravimo bolečino. Torej človek se še bolj odreže, odtuji od sebe, svojo bolečino prikriva, jo na kratki rok zmanjšuje, ne reši pa vzroka težav. Bolečina, ki je bila sprva akutno tako postane kronična. Pomembno je, da se čutimo, občutimo, definiramo čustva in kaj prihaja iz telesa, le tako lahko razumemo, se učimo imamo nadzor in zmanjšujemo entropijo.
V preteklosti je konstanta potreba po gibanju in preživetju poskrbela za urejenost gibanja in energije.
V slabše razvitih delih sveta lahko pri ljudeh opazimo povezavo med trupom in okončinami, ki je urejena in povezana. Skladno s tem ne poznajo bolezni kot so glavoboli, hernije, aritmije… zaznati je lahkotnost v gibanju, brez obrab in kroničnih bolečin, kar bi bilo pričakovano glede na zahtevnost preživetja. Za preživetje ne potrebujejo pomoči tehnologije in strojev.
Za spremembo in povrnitev lahkotnosti gibanja je potrebno usmeriti čas in pozornost vase. Človek se danes boji ustaviti, ker je pritisk in pričakovanje družbe prevelik. Včasih je razlog tudi v tem, da je za vsako spremembo potrebna energija in moč da dejanje izvedemo, le ta pa vedno nosi posledice tako za nas kot za okolje v katerem živimo.
Jasna VIDIC učiteljica AEQ metode 1.stopnja